Aby zostać mistrzem produkcji, niekoniecznie trzeba posiadać techniczne wykształcenie wyższe. Częściej zajmuje się pod uwagę skłonności do nabywania wiedzy w tym celu, osobistą motywację, szybkość w przetwarzaniu oraz wykorzystywaniu wiedzy, a także pewne cechy osobiste, takie jak komunikacja, dokładność, asertywność, umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres, umiejętność obsługi komputera także zdolność do obsługi pewnych programów także aplikacji stosowanych w firmie.
Produkcja w ubiegłym roku była branżą, która jako trzecia na liście najczęściej rekrutowała pracowników. Nierzadko oferowała pracę właśnie dla mistrzów produkcji, wymagając z nich między innymi zmysłu technicznego oraz otwartości na wiedzę.
Do zadań mistrza produkcji należy między innymi kierowanie pracą podległych pracowników, ale też brygadzistów poprzez organizowanie im pracy oraz delegowanie poszczególnych obowiązków (znajomość zakresu kompetencji swoich pracowników jest tutaj świetnym atutem).
Nadzorowanie procesów produkcyjnych oraz dbałość o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa, takich jak normy BHP, upewnianie się, że produkcja zostanie przeprowadzona na czas a stworzone produkty będą mieć najwyższą jakość; działanie na rzecz obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym podwyższeniu wydajności produkcyjnej (optymalizacja pracy), prowadzenie szkoleń oraz treningów dla podwładnych dopiero przyjętych na niższe stanowiska w domu produkcyjnym.
Ciekawe artykuły: https://www.reconferences.pl/
Ponadto, mistrz produkcji powinien motywować swoich pracownikach do ciągłej nauki także budowania swoich kwalifikacji zawodowych, a także przygotowuje on harmonogramy pracy uwzględniając przy tym normy zawarte w odpowiednich przepisach prawnych.
Mistrzem produkcji można stać się zaczynając pracę w domu od zera. Szkolenia dla brygadzistów pozwalają zapoznać się z zakresem obowiązków, a uzyskanie tego miejsca pozwala na lepszy start i większe możliwości w uzyskaniu promocji na wyższe stanowisko kierownicze.
Pomocne są szkolenia dla mistrzów – są one dużo cennych informacji, pozwalających na lepsze wdrożenie się do pracy. Takie warsztaty, jak agile szkolenia czy scrum szkolenia pozwolą na uzupełnienie informacji o metodach często używanych w zarządzaniu.